"çorap" etiketli yazılar

Soru-Cevap #15: Bir Erkeğin Babet Çorap Giymesi Caiz Midir?

Hocam, şu mübarek Ramazan ayında sormak isterim; bir erkeğin babet çorap giymesi caiz midir?
(Anonim, Türkiye)

Erkek Babet ÇorapBen giymem! Güncel erkek modası yazılarında okuyacağınızın tersine; ayakkabının kenarından görünme riski bile giymemem için yeterli sebep. Fonksiyonel şeylere saygım sonsuz, ancak estetik olarak da uygun olmalı bence. Örneğin harika bir kaz tüyü yeleğim var, incecik; ama tutup da sıcak tutsun diye takım elbisenin içerisine giymiyorum. Çok soğuk günlerde, başka çözümler arıyorum. Bu da onun gibi bir şey işte. Görüntünün çirkinliği konusunda mutabıkız herhalde…

Hep bahsederim ya “mış gibi” görünen şeylerden haz etmiyorum diye, böyle çıplak ayakmış gibi gösteren bu çoraplar da aynı kategoride benim için. Peki ne yapalım? Ben ne yapıyorum onu söyleyeyim. Öncelikle her ayakkabıyı çıplak ayakla giymeye çalışmıyorum. Zaten yaz gelse de çorapları atsam; yaldır yaldır çıplak ayak gezsem diyen birisi değilim. Pamuklu çoraplarım ile gayet rahat geçiriyorum yaz aylarını.

Ben yalnızca şort giyeceğim zaman tekne ayakkabıları giyiyorum (Şu yazıma bir bakın derim); onları da çıplak ayak giyiyorum. Zaten her gün ayaklarımı pudralıyorum, koku gibi bir derdim olmuyor. Ayakkabının vurması gibi bir derdim de hiç olmadı (Timberland’ın tekne ayakkabılarını 25 yıldır filan giyerim, bu konuda hiç üzmedi beni). Bu ayakkabılar zaten ıslak ortamlarda kullanılmak üzere üretilmiş, bu yüzden sorun yaşamazsınız. Ben denize, duşa filan bile giriyorum; o derece… Ama yine de giydiğiniz bir ayakkabıyı tekrar giymeden önce en az 24 saat dinlendirmeyi, aşırı ıslanan ayakkabıları uygun şekilde bakımdan geçirmeyi unutmayın (bkz. Ayakkabı bakımı konulu yazım). Ara ara da koku giderici, bakteri öldürücü spreyler kullanmanızda da fayda var.

“Bütün gün giyip akşam çıkarınca kokar yahu” derseniz, eve gelir gelmez duşa giriverin. Başka yerde çıkaracaksanız, babet çorapla görünmek daha fena yahu. 🙂 Bu durumda da pamuklu güzel bir çorapla giyebileceğiniz bir ayakkabı tercih edin evden çıkarken.

Eminim aranızda “Abi öyle bir çorap buldum ki, hayatta ayakkabının kenarından filan görünmüyor” diyenler olacaktır; giy abicim ne diyeyim… O da ayakkabıya saygımdan. 🙂

Ha bir de bilek hizasındaki çoraplar var ki, benim için evlere şenlik. Yalnız spor yaparken giymek lazım demeye bile dilim varmıyor, ben asla giymiyorum (Sebebini bir sonraki yazımda bulabileceksiniz).

Sonuç olarak yukarıdaki fotoğraftaki şekilde görünmektense, zırt pırt ayaklarımı yıkamayı/pudralamayı (ayak için özel pudralar olduğunu hatırlatayım); her seferinde ayakkabılarıma bakım yapmakla uğraşmayı tercih ettiğimi söyleyeyim.

“Ama yeni moda böyle; kısa paçalı pantolonun altına kösele ayakkabıyı çıplak ayak giyiyorum, çorapsız rahatsız ediyor” konulu argüman konusunda ise güncel modaya mesafeli yaklaşan birisi olarak diyecek çok sözüm var, ama haydi bu konuyu da bir başka ramazan sohbetinde ele alalım. 🙂

Burlington Çorap ✔

Burlington Çorap Burlington çorapları lise yıllarımdan beri (Vay be, yirmi beş yıl filan olmuş) kullanırım. O yaşlarda, baklava deseni ve parlak renkleri ile “farklı olma çabası” ile satın alırdım. Sonra mezun olup işe başladığımda, gömlek ve kravatlarımla renk eşleştirmeleri yapmak pek hoşuma giderdi. Lacivert takım elbisenin içine mavi gömlek ve kahverengi-mavi bir kravat taktığımda, yandaki gibi bir çorap giyerdim mesela. Gri-mavi-kırmızı, lacivert-mavi-yeşil, vb. her takım elbise-gömlek-kravat üçlüsüne denk gelen çoraplarım vardı. Şimdilerde de günlük hayatımda çoğunlukla renkli Burlington çorapları tercih etmekle birlikte, takım elbiseler ile genellikle düz renk çorap kullanıyorum (Ara sıra nostalji yapıyorum elbette 🙂 ).

Devamını oku

Takım Elbise ve Çorap

Öncelikle bu konudaki bazı kırmızı çizgilerden bahsedeyim. Çorap, bacağın hiçbir şekilde (Bacak bacak ütüne atıldığında bile) görünmeyeceği kadar uzun olmalı. Niye derseniz, bugüne kadar kıllı bacaklarınızla ilgili olarak bir kadından kaç kez iltifat aldınız diye ben sorayım. Kıllı erkek bacağı seksi bir şey olsa, göstermek için yüzyıllar içerisinde “pantolon paçası yırtmacı” gibi dahiyane buluşlara imza atardı girişimci bir modacı. Ben takım elbise altına bilek hizasındaki spor çoraplardan giyen adam bile gördüm, onun için bas bas bağırıyorum 🙂

İkinci olarak da desenli çoraplar. Benim giydiğim tek desenli çorap baklava desenli çoraplardır (O da nadir artık), başkalarına tahammülüm bile yok. Enine ya da boyuna çizgili, puanlı, aman diyeyim karikatür işlemeli, leopar desenli, fileli filan (Ben abartmıyorum, abartan güzel insanlar var maalesef) çoraplar bana çok ters. Havlu spor çoraplar da elbette kapsama alanı dışında kalıyor.

Marka, logo, vb. yazılar da alerji yapıyor bende. Jilet gibi siyah takım elbisenin altına düz siyah çorap giyen adam bir bacak bacak üstüne atıyor, aradan koca bir timsah göz kırpıyor. Aynı markanın timsahsız çorapları da var gözünüzü seveyim; çorapla da hava atmayıverin!

Devamını oku