Burlington Çorap ✔

Burlington Çorap Burlington çorapları lise yıllarımdan beri (Vay be, yirmi beş yıl filan olmuş) kullanırım. O yaşlarda, baklava deseni ve parlak renkleri ile “farklı olma çabası” ile satın alırdım. Sonra mezun olup işe başladığımda, gömlek ve kravatlarımla renk eşleştirmeleri yapmak pek hoşuma giderdi. Lacivert takım elbisenin içine mavi gömlek ve kahverengi-mavi bir kravat taktığımda, yandaki gibi bir çorap giyerdim mesela. Gri-mavi-kırmızı, lacivert-mavi-yeşil, vb. her takım elbise-gömlek-kravat üçlüsüne denk gelen çoraplarım vardı. Şimdilerde de günlük hayatımda çoğunlukla renkli Burlington çorapları tercih etmekle birlikte, takım elbiseler ile genellikle düz renk çorap kullanıyorum (Ara sıra nostalji yapıyorum elbette 🙂 ).

Burlington çorapları sadece renkleri için değil, yüksek oranda doğal malzemeler kullandıkları ve uzun yıllardır kalitesi ile beni hiç üzmedikleri için tercih ediyorum (Eskiden %100 yün/pamuk kullanıyorlardı diye hatırlıyorum, şimdilerde içeriği %90-98 pamuk/yün, %10-2 polyamid-elastan şeklinde). Düz renk çorap alacağım zamanlarda da ilk baktığım marka Burlington oluyor.

chetik.com‘un değerlendimem için gönderdiği çoraplardan ilki Burlington (Leeds serisi) idi. Sıcak tutması için dışı yün, rahatlık açısından içi pamuk olacak şekilde daha önce denemediğim bir karışım ile üretilmiş. Soğuk havalarda gayet işe yaradığını söylemeliyim.

chetik.com‘dan gelen çoraplardan ikincisi de Falke (Family serisi) idi. Açıkçası bu markayı daha önce hiç kullanmamıştım. İnternette araştırınca benim sevgili Burlington’larımın üreticisinin asıl markası olduğunu öğrendim.

%98 pamuk olan Falke çorabı da keyifle kullandım ve düz renk çorap satın alacağım zaman Burlington’a iyi bir alternatif olarak kaydettim (%100’e yakın doğal malzeme ile üretilmiş çorap bulmak artık çok kolay değil maalesef, bu yüzden öğrendiğim pek iyi oldu).

chetik.com‘da bir de İngiliz Corgi markası bulunuyor. Desen olarak bana pek hitap etmemekle birlikte, renkli-desenli çoraplardan hoşlananların %100 pamuk/yün olan bu markaya bir göz atmalarında fayda var.