"siyah takım elbise" etiketli yazılar

Düğüne Giderken Ne Giyilir?

Hah, geldik mi düğün dernek sezonuna… Onlarca soru gelmeye başladı bu konuda, yazmak da farz oldu.

Öncelikle kanayan bir yaraya parmak basayım, içimi dökeyim; yazarken soruya cevap vermeye de başlamış olurum. Toplumsal hayatımızın hemen her tarafında “güzel” kavramı (“sanat” kavramına paralel olarak) maalesef yerlerde sürünüyor. Örneğin bir inşaat yapılıyor; belki çok sağlam, belki çok ekonomik, ama “çirkin” be kardeşim. Bir tercih yapılırken kalitesi, fiyatı, rahatlığı, kullanışlılığı filan değerlendiriliyor da, “güzellik” çoook geri planda kalıyor. İşlerimizi elimizin ucu (hatta kıçımızın kenarı) ile yapıyor, “idare etsin yeter” diyerek geçiştiriyoruz. Çoğu insan; kendisini, bulunduğu ortamı güzelleştirmek için akıl, zaman, enerji ayırmıyor.

Gotik Mimari

Bu durum haliyle kılık kıyafetlere de yansıyor. Özensiz, umursamaz, idare eden kıyafetlerle dolu ortalık. Bıraksanız bir sürü insan başlangıca dönüp bir incir yaprağı ile idare edecek.

Devamını oku

Smokin Nedir, Nasıl Giyilir?

SmokinÖncelikle siyah takım elbise, smokin ve frak arasındaki farkı anlatarak başlayayım:

Siyah Takım Elbise: Adı üzerinde, siyah renkte takım elbise… 🙂

Smokin: Siyah takım elbisenin daha resmi versiyonu. Klasik bir smokinin ceket yakaları, ceket düğmeleri, cep ağızları saten kaplı olur ve pantolonun yanlarında boydan boya siyah saten şeritler bulunur. Elbette bu tanımlamaya uymayan ya da dönemsel olarak moda olan (şu an için tamamen lacivert smokinler ya da lacivert saten yakalar gibi) modeller de bulunuyor, ancak takdir edersiniz ki ben her zamanki gibi smokinde de klasikçiyim… 🙂

Frak: Smokinin de resmi versiyonu. Ceket önden daha kısa (bel hizasında), arkası kuyruklu.

Devamını oku

Takım Elbise Alırken: Renk Seçimi

Bugüne kadar onlarca takım elbise satın almış bir Türk insanı olarak, “En baştan bir gardırop oluşturmak istesem ne yapardım?” diye düşünerek ihtiyaçlarımı ve deneyimlerimi bir araya getirdim; ortaya bu yazı çıktı. Haydi bakalım, birlikte başlayalım.

Önce ana çizgiyi çizelim (Daha doğrusu noktayı koyalım). İş hayatında koyu renk takım elbise giyilir, nokta. Yaz ayları için de bir adet açık renk (Açık renk dediğime bakmayın; öyle beyaza yakın filan değil, sadece diğerlerine göre nispeten açık renkli) takım elbise bulunduralım.

İkinci noktayı da şöyle koyalım: Adam gibi giyinen her erkeğin dolabında bir adet siyah takım elbise bulunmalıdır. Ancak şunu belirteyim, Matrix’te Ajan Smith’lik gibi meslekler dışında, siyah takım elbise iş hayatında giyilmez; sadece akşam 6’dan sonraki ortamlarda giyilir (Giyerseniz de sürekli olarak “Hayırdır abi, ne iş?” ve türevi sorulara maruz kalırsınız. Akıl ve ruh sağlığınız için beni dinleyin, giymeyin). Bu yüzden siyah takım elbiseyi kendi hayat tarzınıza göre önceliklendirin. İlk dört takım elbiseden birisi de siyah olsun ama; ne zaman, ne şekilde ihtiyaç duyacağınız belli olmaz…

Bu yazı içeresinde önerdiğim renkleri örnek resimlerle göstermeye çalışacağım; ancak lütfen gömlek-kravat renk ve kombinasyonlarını dikkate almayın, yalnızca takım elbiselere odaklanın.

Devamını oku