"kahverengi ayakkabı" etiketli yazılar

Soru-Cevap #14: Takım Elbise İle Kahverengi Ayakkabı

Merhaba. Evvelâ değerli paylaşımlarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Ayrıca tavsiyelerinizdeki tarzınızı da beğendiğimi ifade etmeliyim. Soruma gelirsek; takım elbiselerimin renk çeşitliliği temel renklerle sınırlı. Desenli kumaş, parlak kumaş, uçuk renk, vb. tercih etmiyorum. Klasik renkler ağırlıklı (Siyah, açık gri, koyu lacivert ve koyu mavi). Günlük kullanımda bu takım elbiseler ile, -kemerle aynı renk olmak üzere- koyu kahverengi ayakkabı giyiyorum (Özel geceler hariç. Gecelerin olmazsa olmazı siyah takım ve siyah ayakkabıdır elbette). Sanki siyah ayakkabıdan daha çok yakışıyor gibi geliyor. Bu konuda tercihim doğru mu sizce?
(Süleyman Koçak, Yozgat)

Öncelikle siyah takım elbise ile başlayayım. Siyah takım elbise benim için özel gün ve gecelerde kullanım içindir; bu yüzden günlük kullanımda siyah takım elbise tercih etmiyorum ve siyah takım elbiseyi her zaman siyah ayakkabı ve kemer ile kullanıyorum. Siyah takım elbise ile kahverengi ayakkabı hiçbir durumda bana doğru gelmiyor.

Siyah dışındaki takım elbiseler için ise kahverengi ayakkabı kesinlikle daha şık bir tercih. Siyah ayakkabılar daha garantili olduğu için öncelikli olarak tercih edilebilir; zira herkesin siyah kemeri, cüzdanı, saat kayışı ve evrak çantası vardır. Siyahta ton tutturmak gibi bir dert de yok (matlık/parlaklık, vb. dışında). Ancak kahverenginin bin çeşit tonu var. Konuştuğumuz takım elbiseler ile kahverengi ayakkabılar zaten kontrast oluşturuyor, bir de kahverenginin farklı tonlarında kemer, çanta, vb. kullanıldığında bir renk cümbüşü oluşması riski bulunuyor. Hele kahverengi çanta bulunmadığı için idareten siyah bir çanta kullanarak bir çuval inciri berbat etmek işten bile değil.

Devamını oku

Takım Elbise ve Çorap

Öncelikle bu konudaki bazı kırmızı çizgilerden bahsedeyim. Çorap, bacağın hiçbir şekilde (Bacak bacak ütüne atıldığında bile) görünmeyeceği kadar uzun olmalı. Niye derseniz, bugüne kadar kıllı bacaklarınızla ilgili olarak bir kadından kaç kez iltifat aldınız diye ben sorayım. Kıllı erkek bacağı seksi bir şey olsa, göstermek için yüzyıllar içerisinde “pantolon paçası yırtmacı” gibi dahiyane buluşlara imza atardı girişimci bir modacı. Ben takım elbise altına bilek hizasındaki spor çoraplardan giyen adam bile gördüm, onun için bas bas bağırıyorum 🙂

İkinci olarak da desenli çoraplar. Benim giydiğim tek desenli çorap baklava desenli çoraplardır (O da nadir artık), başkalarına tahammülüm bile yok. Enine ya da boyuna çizgili, puanlı, aman diyeyim karikatür işlemeli, leopar desenli, fileli filan (Ben abartmıyorum, abartan güzel insanlar var maalesef) çoraplar bana çok ters. Havlu spor çoraplar da elbette kapsama alanı dışında kalıyor.

Marka, logo, vb. yazılar da alerji yapıyor bende. Jilet gibi siyah takım elbisenin altına düz siyah çorap giyen adam bir bacak bacak üstüne atıyor, aradan koca bir timsah göz kırpıyor. Aynı markanın timsahsız çorapları da var gözünüzü seveyim; çorapla da hava atmayıverin!

Devamını oku

Takım Elbise İçin Ayakkabı: Renk Seçimi

Takım elbise ile ilgili düşüncelerim ayakkabı konusunda da geçerli: Her erkeğin en az bir çift siyah ayakkabısı bulunmalı. Hatta, özel günlerde ve davetlerde giymek üzere çok iyi durumda bir çift ayakkabı kenarda beklemeli; özel bir davete mecburiyetten yıllardır giymekte olduğunuz yıpranmış bir ayakkabı ile gitmek istemezsiniz.

Kahverengi Ayakkabı - Church's LondonDaha sonrasında bir yol ayrımına geliyoruz: Siyah ayakkabılarla devam etmek, ya da kahverengi ayakkabılara da bulaşmak. Bulaşmak diyorum, çünkü kahverengi ayakkabı demek kahverengi kemer, çanta, cüzdan hatta saat kayışı demek; ek maaliyet demek. Yolun henüz başında ve kıyafet konusunda sınırlı bütçesi olanlar için bir süre siyah ile devam etmek mantıklı olabilir, ama eninde sonunda kahverengi ile yolların keşişmesi kaçınılmaz olacak.

Devamını oku