"çizgili takım elbise" etiketli yazılar

Soru-Cevap #1: Çizgili Takım Elbise

İyi günler, yazılarınız çok güzel. Ben de bir soru sormak istiyorum: Çizgili bir siyah takım elbisem var (Çizgileri koyu renk, pek belli olmuyor). Bunun ceketinin altına nasıl pantolonlar giyilir? İlla ki çizgili pantolon mu giymek lazım?
(Ahmet Kerem Yıldız, Trabzon)

Takım elbisenizin ceketini mecbur kalmadıkça yalnızca takım elbisenin pantolonu ile giymenizi öneririm. Takım elbisenizin pantolonu kullanılmaz durumda ise, maalesef o takım elbisenin ömrü dolmuş gibi görünüyor.

Takım elbiselerin pantolonları ceketlere göre daha hızlı yıprandığı için, takım elbiselerin ömürleri genellikle pantolonun ömrü ile sınırlı oluyor. Ancak, bazı markaların takım elbiselerle aynı kumaştan tek pantolon da sattıklarını hatırlatayım. Eğer pantolonlarınız çabuk yıpranıyorsa, takım elbise alırken ikinci bir pantolonu yedek olarak almanızı; hele ki takım elbiselerinizi özel olarak diktiriyorsanız, ikinci bir pantolonu ihmal etmemenizi öneririm.

Çizgili siyah ceketinizi yine de bir şekilde kullanmak istiyorsanız; desensiz düz kumaştan üretilmiş, ceket ile arasında bariz bir ton farkı olan gri bir pantolonla giymenizi tavsiye ederim.

Takım Elbise Alırken: Desen Seçimi

Kendime sıfırdan bir gardırop kuruyor olsam, ilk beş takım elbisemi düz renk ya da çok hafif desenli tercih ederdim. Nedeni de şudur: Takım elbisedeki desen ya da çizgilerin renkleri ile gömlek ve/veya kravattaki renkleri kesinlikle uydurmaya çalışırım. Örneğin mavi çizgili gri bir takım elbise ile yalnızca mavi gömlek giyerim. Haliyle bu çizgili takım elbise benim kombinasyon çeşitliliğimi kısıtlar. Az sayıda takım elbisem varken kendimi kısıtlamak istemem; bu yüzden başlangıç aşamasında düz renk takım elbise tercih ederim.

Balık Sırtı Takım Elbise Kumaş DeseniBazı kumaşlar tek renk iplikten dokunmuş olmasına rağmen, dokuma yöntemi sebebiyle (balık sırtı dokuma gibi), çizgili ya da desenli gibi görünebilir. Çok bariz olanları benim gözümü yorduğu için tercih etmem. Sadece yakından incelendiğinde belli olanlarla ilgili olarak da özel bir hissiyatım yoktur; özellikle aramam, gözüme hoş göründüğü sürece sorun etmem.

Gri Takım Elbise KumaşıUzaktan tek renk gibi görünen, çok yakından bakıldığında birden fazla renkte iplikten dokunmuş kumaşları beğenirim. Bu dokuma ile özellikle gri takım elbiselerde karşılaşabilirsiniz. Bu kumaşa farklı bir görünüş verir, araba kaportası gibi boyanmış havası yoktur; dokumanın doğallığını hissedebilirsiniz. Bu tip dokunmuş gri takım elbiselerde, dokumanın içerisinde kahverengi tonlarının (belirgin olmayacak şekilde) bulunması ayrıca hoşuma gider (Hatta düğmeleri de hafif kahverengi tonlarında olacak şekilde). Böylece gri takım elbisenin kahverengi ayakkabı ve deri aksesuarlarla, hatta kahverengi tonlarındaki kravatlarla çok daha uyumlu bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Devamını oku