"renk kombinasyonları" etiketli yazılar

Soru-Cevap #5: Kahverengi Ceket ve Pantolon İçin Gömlek ve Kravat Önerileri

Benim kahverengi bir pantolonum var. Birlikte kullanmak için dirsekleri yamalı krem rengi bir ceket aldım. Buna uygun gömlek ve kravat önerileriniz nasıl olur? Bir de lacivert takımımın ceketiyle bir eşleştirme çirkin olur mu?
(Mehmet Yılmaz, Ankara)

Öncelikle ikinci sorunuzdan başlayayım. Bence takım elbisenizin ceketini yalnızca takım elbisenizin pantolonu ile kullanın. En basit gerekçe olarak, ceket yıprandığında ya da bir şekilde zarar gördüğünde takım elbisenizin kullanılmaz duruma geleceğini göstereyim. Bununla birlikte, tek ceketlerin takım elbise ceketlerinden kumaş, kesim ya da düğme tarzları olarak daha farklı olması gerektiğini düşünüyorum.

Lacivert ceket - kahverengi düğmeKahverengi bir pantolonu lacivert bir ceket ile giyebilirsiniz, çok da şık olur (Yine de kahverenginin tonuna bağlı olacak şekilde bir not düşeyim. Şahsen açık, sütlü kahve tonlarını tercih ettiğimi ekleyeyim). Hele yandaki resimdeki gibi kahverengi tonlarında düğmeleri olursa tadından yenmez olur.

Lacivert ceket ve kahverengi pantolon için aşağıya çeşitli gömlek ve kravat kombinasyonlarını gösteren bir resim ekledim. Elbette daha birçok farklı kombinasyon yapılabilir, ben aklıma ilk gelenleri bir araya getirmeye çalıştım. Ek olarak, gömlekleri kravatsız olarak da kullanmanızın mümkün olduğunu belirtmek isterim.

Devamını oku

Soru-Cevap #2: Turuncu Kravat İçin Renk Kombinasyonları

Teşekkürler, her şeyi adam gibi anlatmışsın 🙂 Bir soru(nu)m var kravat; gerçi gömlekten bağımsız değil ama bazen işin içinden çıkamıyorum. Turuncu kravatı ne zaman takmalıyım (Bir kere taktım, o da şirkette şubece resim çektirmek için; doğru mu?)?
(Faruk Arı, İstanbul)

Bence, tercihinizi bilinçli olarak yaptığınızı ortaya koyduğunuz sürece turuncu kravatı her zaman kullanabilirsiniz. Aşağıda birkaç örnek vereceğim, kıyafetinizin içerisine turuncu bir aksesuar ekleyerek bu algıyı yaratabilirsiniz. Böylece kendinize ve giydiklerinize özen gösterdiğinizi vurgulamış olursunuz ki, bu da size dikkat çekme, beğenilme, bol övgü ve iltifat olarak geri dönecektir. Bir itirazınız olmaz herhalde 🙂 Gerçi, Amerika’da bir şirket çalışanı şikayet ediyordu geçenlerde; iyi giyindiği için iş arkadaşları tepki gösteriyorlarmış, kendilerini bakımsız gösterdiği için. Bizde böyle bir durum olmaz herhalde; olsa da herkesin kendi sorunu…

Benim turuncu kravatı ne şekilde kullandığımla ilgili iki renk kombinasyonu örneği vereyim size:

Renk kombinasyonu: Gri-beyaz-turuncu Gri ve turuncuyu her zaman birbirine çok yakıştırırım. Turuncu kravatı gri takım elbise içerisinde beyaz gömlek ile birlikte, kravatı da çok parlak olmayan bir tonda kullanmayı tercih ederim (Neden derseniz bir cevabım yok, benim gözüme en güzel bu şekilde görünüyor). Turuncu kravatın içerisinde beyaz ve gri renkler bulunursa (bkz. sağdaki resim) çok güzel; ceketin mendil cebinde kravat ile aynı desende ya da daha açık turuncu renkte düz bir yaka mendili bulunursa tadından yenmez olur 🙂
 

Devamını oku