Soru-Cevap #5: Kahverengi Ceket ve Pantolon İçin Gömlek ve Kravat Önerileri

Benim kahverengi bir pantolonum var. Birlikte kullanmak için dirsekleri yamalı krem rengi bir ceket aldım. Buna uygun gömlek ve kravat önerileriniz nasıl olur? Bir de lacivert takımımın ceketiyle bir eşleştirme çirkin olur mu?
(Mehmet Yılmaz, Ankara)

Öncelikle ikinci sorunuzdan başlayayım. Bence takım elbisenizin ceketini yalnızca takım elbisenizin pantolonu ile kullanın. En basit gerekçe olarak, ceket yıprandığında ya da bir şekilde zarar gördüğünde takım elbisenizin kullanılmaz duruma geleceğini göstereyim. Bununla birlikte, tek ceketlerin takım elbise ceketlerinden kumaş, kesim ya da düğme tarzları olarak daha farklı olması gerektiğini düşünüyorum.

Lacivert ceket - kahverengi düğmeKahverengi bir pantolonu lacivert bir ceket ile giyebilirsiniz, çok da şık olur (Yine de kahverenginin tonuna bağlı olacak şekilde bir not düşeyim. Şahsen açık, sütlü kahve tonlarını tercih ettiğimi ekleyeyim). Hele yandaki resimdeki gibi kahverengi tonlarında düğmeleri olursa tadından yenmez olur.

Lacivert ceket ve kahverengi pantolon için aşağıya çeşitli gömlek ve kravat kombinasyonlarını gösteren bir resim ekledim. Elbette daha birçok farklı kombinasyon yapılabilir, ben aklıma ilk gelenleri bir araya getirmeye çalıştım. Ek olarak, gömlekleri kravatsız olarak da kullanmanızın mümkün olduğunu belirtmek isterim.

Renk kombinasyonu: Lacivert-bej-mavi

Kahverengi pantolon ve bej ceketi ben kesinlikle aralarına farklı bir renk ekleyerek kullanırım. Bu mavi, yeşil, turuncu, hatta pembe ve mor olabilir. Burada ilk kriterim, bej renk bir ceketin içine mümkün olduğunca koyu ve parlak tonları kullanmak olur (Mesela düz beyaz gömleği hiç yakıştırmam).

Krem rengi bir kanvas pantolon üzerine haki renkte spor gömlekleri sıklıkla kullanmakla birlikte, nedense ceket ve kravat ile kullanacağım zaman yeşil renge bir türlü elim gitmiyor. İşe başladığım günlerden beri kahverenginin yanına ilk tercihim mavi oldu (Şimdi bu konuda neredeyse sınırsız seçenek varken, 15 yıl önce kahverengi-mavi bir kravat bulmak için günlerce mağazaları dolaştığımı hatırlıyorum). Bu yüzden verdiğim örneklerin çoğunda maviyi kullandım. Parlak renk olarak da turuncuyu tercih ettim. Ancak pembe ve moru da uygun şekilde kullanarak daha sıradışı bir tarz yakalamanız mümkün. Bej ceket ve kahverengi pantolon için de çeşitli gömlek ve kravat kombinasyonlarını aşağıda bulabilirsiniz.
Renk kombinasyonu: Bej-kahverengi-mavi

Örneklerde kullandığım tüm gömlek ve kravatları Vakko 2012-2013 Sonbahar-Kış kataloğundan aldığımı ve dilerseniz kendi aralarında farklı kombinasyonlarda da kullanabileceğinizi ekleyeyerek yazıyı bitireyim.