"bağcıklı ayakkabı" etiketli yazılar

Ayakkabı Modelleri ve Terimleri

Türkiye’de pek bulunmasa da, yurt dışında ayakkabı modellerini tanımlayan çeşitli terimler mevcut; yurt dışından alışveriş yapanlar ve konuyla ilgilenenler için genel bir bilgilendirme yazısı yazayım istedim.

Ayakkabı modelleri - OxfordOxford (ya da Balmoral): Oxford kelimesi -hatalı olarak- bağcıklı ayakkabıları genellemek için de kullanılmakla birlikte, aslen ayakkabının bağcık kısmının tasarımını anlatan bir terimdir. Bağcık deliklerinin bulunduğu kulakçıkların alt uçlarının gövdenin içine iliştirilmiş şekilde kapalı olduğu, “Kapalı bağcık” olarak da ifade edilen modeldir.
 

Ayakkabı modelleri - DerbyDerby (ya da Blücher): Derby modeli de yine bağcık kısmının tasarımı ile tanımlanabilir. “Açık bağcık” olarak da ifade edilir, bağcık deliklerinin bulunduğu kulakçıkların alt uçlarının açık olduğu modeldir. Eskiden çok kullanırdım, ama daha önce de belirttiğim üzere artık “Oxford” modellerini tercih ediyorum.
 

Devamını oku

Soru-Cevap #4: İlk Kez Takım Elbise Alacaklara Öneriler

Merhaba, ben üniversite son sınıf öğrencisiyim ve takım elbise almak istiyorum. İş görüşmeleri ve bir projenin sunumunda kullanmayı planlıyorum. Nasıl bir takım elbise ve ayakkabı önerirsiniz?
(Safa Aslan, İstanbul)

İlk takım elbiseTakım Elbise Alırken: Renk Seçimi başlıklı yazımda ilk takım elbise için önerim şöyle olmuştu: “Olabildiğince koyu, siyaha yakın bir tonda; desensiz, düz renkte lacivert. Hem beyaz, hem de mavi gömlekler ve hemen her renkte kravatla giyebilirsiniz”.

Bu şekilde, farklı renk kombinasyonları ile her seferinde başka bir takım elbise giymiş gibi bir hava yaratabilirsiniz. Ayrıca lacivert takım elbise, doğru renkte gömlek ve kravatlarla, takım elbise giymeniz gereken her ortam için uygun olacaktır.

Çizgili desenler sizi kombinasyonlar konusunda oldukça kısıtlayacağı için, ilk takım elbisenizi kesinlikle düz renk almanızı öneririm.

Ayakkabı konusuna gelince; kesinlikle bağcıklı, yuvarlak burunlu, parlak olmayan siyah bir ayakkabı alın derim (Lacivert takım elbisenin altına kahvarengi ayakkabıları daha şık bulmakla birlikte, başlangıçta sizi kısıtlayacağı için siyah rengi tercih edin).

Devamını oku