Soru-Cevap #14: Takım Elbise İle Kahverengi Ayakkabı

Merhaba. Evvelâ değerli paylaşımlarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Ayrıca tavsiyelerinizdeki tarzınızı da beğendiğimi ifade etmeliyim. Soruma gelirsek; takım elbiselerimin renk çeşitliliği temel renklerle sınırlı. Desenli kumaş, parlak kumaş, uçuk renk, vb. tercih etmiyorum. Klasik renkler ağırlıklı (Siyah, açık gri, koyu lacivert ve koyu mavi). Günlük kullanımda bu takım elbiseler ile, -kemerle aynı renk olmak üzere- koyu kahverengi ayakkabı giyiyorum (Özel geceler hariç. Gecelerin olmazsa olmazı siyah takım ve siyah ayakkabıdır elbette). Sanki siyah ayakkabıdan daha çok yakışıyor gibi geliyor. Bu konuda tercihim doğru mu sizce?
(Süleyman Koçak, Yozgat)

Öncelikle siyah takım elbise ile başlayayım. Siyah takım elbise benim için özel gün ve gecelerde kullanım içindir; bu yüzden günlük kullanımda siyah takım elbise tercih etmiyorum ve siyah takım elbiseyi her zaman siyah ayakkabı ve kemer ile kullanıyorum. Siyah takım elbise ile kahverengi ayakkabı hiçbir durumda bana doğru gelmiyor.

Siyah dışındaki takım elbiseler için ise kahverengi ayakkabı kesinlikle daha şık bir tercih. Siyah ayakkabılar daha garantili olduğu için öncelikli olarak tercih edilebilir; zira herkesin siyah kemeri, cüzdanı, saat kayışı ve evrak çantası vardır. Siyahta ton tutturmak gibi bir dert de yok (matlık/parlaklık, vb. dışında). Ancak kahverenginin bin çeşit tonu var. Konuştuğumuz takım elbiseler ile kahverengi ayakkabılar zaten kontrast oluşturuyor, bir de kahverenginin farklı tonlarında kemer, çanta, vb. kullanıldığında bir renk cümbüşü oluşması riski bulunuyor. Hele kahverengi çanta bulunmadığı için idareten siyah bir çanta kullanarak bir çuval inciri berbat etmek işten bile değil.

Ayrıca, birlikte kullanılacak gömlek ve kravatlara da dikkat etmek gerekiyor. Kahverengi ayakkabılar, kravat ve gömlek tercihleri ile desteklenmez ise şıklığın tersine özensiz bir imaj çizmek de mümkün. Aynı rengin tonlarını kullanacaksanız (Örneğin gri bir takım elbise ile beyaz gömlek ve siyah kravat), siyah ayakkabı tercihi daha uygun olacaktır. Kahverengi ayakkabı kullanılacak ise, kahverengi ile uyumlu tonda ve takım elbiseyle kontrast oluşturacak (Örneğin turuncu) bir kravat tercihi bana daha doğru geliyor.

Bu yüzden, siyaha göre daha şık olmakla birlikte kahverengi ayakkabı kullanımında yukarıdaki durumları göz önünde bulundurmak gerek.

Son olarak örnek birkaç kahverengi ayakkabı modeli ile yazıyı tamamlayayım. Bazıları ciddi bazıları daha spor olmakla birlikte örneklerin hepsi birbirine benziyor; daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi takım elbise ile giyilecek ayakkabılar konusunda gayet muhafazakarım. Taba renkten de pek haz etmediğimi, her zaman takım elbise ile giydiğim ayakkabılarda kahverenginin koyu tonlarını tercih ettiğimi de tekrarlayayım.

Kahverengi Ayakkabı