Soru-Cevap #13: Fazla Kilolar Nasıl Gizlenir?

Merhaba Gökhan bey, normalde ben de kendi giyim zevkimi kendim belirlerim ve genellikle de seçimlerim çok beğenilir. Ancak son zamanlarda aldığım aşırı kilolardan dolayı normalimden 35-40 kilo fazlam var ve bir otelin resepsiyonunda göreve yeni başladım. İlk iki gün giydiğim kıyafetlerimle patronumdan övgü dolu sözler aldım, ancak bu kıyafetler aşırı kilo aldığım için tabiri caizse benim tek atımlık barutlarımdı. Daha önce aşırı kilolu insanların kıyafetlerine çok dikkat etmedim. Benim kilo ile sorunlu bölgem, göbek ve göğüs bölgeleri. Bacak yapısı futbolculuk zamanından kalma normal kalınlıkta. Bu bağlamda ne tarz ve renkler mümkün olduğunca beni absorbe edebilir? Destek, yardım ve önerileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.
(Mehmet Özgür İşçi, İstanbul)

John GoodmanKilolu insanların yapabileceği en büyük hata; ne giyseler yakışmayacağını, şık giyinmenin gereksiz olduğunu düşünmek ve özenmeden giyinmek olur. Hiçbir şey -özellikle kilolar- sizin güzel giyinmenize, kendinize özenmenize, tarz sahibi olmanıza engel değil. Öncelikli olarak kendinizi “şişman”, “kilolu” değil “büyük”, “iri” olarak görmeniz ve göstermeniz gerekiyor. Bunun için de kendini tarzınızı oluşturmanız, her gün buna uygun şekilde giyinmeye özen göstermeniz; aynaya baktığınızda kendinizi beğenmeniz ve özgüveninizi yüksek tutmanız gerekiyor. Örnek olarak, John Goodman’ın bir film karesinden alınmış yandaki haline bir bakın, bir de aşağıdakine…

Gelelim detaylara… Yine her fırsatta vurguladığım üzere kıyafetlerin üzerinize düzgün oturmasına dikkat etmeniz gerektiğini söyleyerek başlayayım. Dar kıyafetler vücudunuza yapışarak kilolu bölgeleri insanların gözünün içine sokacağı gibi, bol ve salaş kıyafetler de sizi olduğunuzdan kilolu gösterecektir. Bol kıyafetlerin kilolarınızı gizleyeceği yanılgısına düşmeyin, tam olarak “hımbıl” bir imaj yaratacaktır 🙂 Her bedende erkeğe önerdiğim gibi, siz de üzerinize tam oturan kıyafetler tercih etmelisiniz.

Bu genel bilgiler ve girizgahınn ardından, temel mantığın dikkati sorunlu olduğunu düşündüğünüz bölgelerden uzaklaştırmak olduğunu belirterek kiloları gizlemek için kullanabileceğiniz ufak püf noktalarına değineyim.

– Düz desenleri tercih edin. Sadelik sizin en büyük dostunuz; göz yorucu kalabalıklar ile yükünüze yük katmayın. Karmaşık desenleri, kocaman yazılı/resimli tişörtleri boşverin. Düz renk kıyafetler her zaman tercihiniz olsun.

– Koyu renkleri tercih edin. Açık renkler dikkat çekerken, koyu renkler dikkati uzaklaştırır. Bu yüzden sorunlu bölgelerde koyu renkleri tercih etmelisiniz. Örneğin asıl olarak göbek bölgenizden şikayetçiyseniz, açık renk pantolon üzerine koyu renk tişört, gömlek, kazak, vb. giymenizde fayda var. Dikkati belden aşağı bölgelere çekerek, göbeğinizi ilgi odağı olmaktan kurtarırsınız.

– Şık ayakkabılar giyin. Kim ne derse desin, dost da düşman da ayağa bakar. Güzel ayakkabılar her zaman dikkat çeker; sizin kilolu bölgelerden alır götürür bakışları.

John Goodman– Aksesuar kullanın. Yine dikkati başka yöne çekmek üzere, kontrast tonlarda yaka mendili ve benzeri aksesuarlar kullanabilirsiniz. Kravat konusunda ise durum biraz değişik. Sürekli ayakta bulunuyor ve ceketinizin düğmeleri sürekli ilikliyse, benzer şekilde kravatlar kullanabilirsiniz. Ancak ceketinizin düğmeleri açıldığında normalde düşey durması gereken kravatın uç kısmı göbeğin üzerinde kaydırak şeklini alacağı için, tam tersi bir etki oluşturacaktır. Böyle bir durumda parlak renkli bir kravat doğrudan bütün gözleri sizin göbeğinize odaklayacaktır. Bunların dışında güneş gözlüğü ve şık bir saat takın. Aksesuarlarınız da lütfen cüssenizle orantılı olsun. Ufak, ince bir saat tercih etmeyin mesela. Son olarak şapka önereceğim (Ama çocukların taktığı beyzbol şapkalarından değil). Dikkati uzaklaştırmanın dışında, şapka bir güç sembolüdür; sizi daha özgüvenli gösterecektir.

– Pilisiz pantonları tercih edin. Pilili (ne komik bir kelimeymiş bu da) pantolonların ön tarafı daha kabarık ve bol olacağı için, basen bölgenizi olduğundan daha büyük gösterecektir.

– Ceplerinizi boşaltın. Bir taraftan kiloları gizlemeye çalışırken, bir taraftan da sağınızı solunuzu şişirmeyin. Cebinizdeki her şeyi çıkarıp bir çantaya koyun. Ama ne olur şu fotoğraf makinesi kılıfı gibi olanlara değil. Elde taşınan şık bir bir çanta edinin.

– Dik durun. Giydiğiniz kıyafet kadar (belki daha çok) duruşunuz da önemli; haliyle sürekli dik durmaya ve yürümeye çalışarak kilolarınızı daha az gösterebilirsiniz. Böylece, -bir erkek için en çekici özellik olduğunu düşündüğüm şekilde- gayet özgüvenli de görünürsünüz.

– Gülümseyin. Bol bol gülümseyin, dikkatleri yüzünüze çekin. Sosyal açıdan da çok faydasını göreceğinizden eminim.

Birkaç örnek ile de yazıyı tamamlayayım. Sizi daha geniş gösterecek yandan cepli, bol kargo pantolonlardan, kalın kazaklardan, önden cepli kapüşonlu “sweatshirt”lerden uzak durun. Daha ince kumaşlardan, dokumalardan üretilmiş giyecekleri tercih edin. Bedeninize tam oturan, düz ve koyu renkli spor gömlekleri pantolunun içine sokmadan kullanın. “Enine çizgiler geniş gösterir” denir normalde, ancak geçenlerde tam tersini iddia eden bir makale okudum. Enine, dikine çizgileri boşverin; siz düz renklere devam edin. Eşofmanlardan, spor kıyafetlerden vazgeçin; daha şık giysiler tercih edin. Koyu renkli şık bir blazer ceket edinin mesela; birçok farklı ortamda rahatlıkla giyebilirsiniz.