Takım Elbise Alırken: Ceket Ölçüleri

İşte geldik en önemli konuya. En iyi markanın en pahalı takım elbisesini alsanız, dünyanın parasını dökseniz bile; doğru bedeni almazsanız elbisenin üzerinizde sakil görünmesi kaçınılmazdır.

Bu yüzden; eğer iyi bir terzi bulabilirseniz, bütçenize de uyarsa, bence en güzeli kendi beden ölçülerinize ve duruşunuza tam uyan bir elbise diktirmektir. Yine de beğendiğiniz tarz konusunda terzinizi bilgilendirmeniz ve yeri geldiğinde kendisini yönlendirmeniz gerektiğini hatırlatayım. Terzinizin zevkine göre değil, kendi zevkinize göre bir takım elbise diktiriyor olduğunuzu unutmayın.

“Takım elbiseye tadilat yapılmaz, makas değen elbise adam olmaz” şeklinde yazılar okudum bir iki yerde. Eğer Adonis gibi ideal bir vücudunuz yoksa, hazır alınan bir takım elbisenin vücudunuza tam oturması pek mümkün değildir. Bu yüzden tadilattan geçirmeden giyeceğiniz bir takım elbise, hem kendinize hem de elbiseye hakaret olur. Düzgün bir terzinin elinde, her elbise adam gibi bir tadilattan geçer.

Ayrıca, düzgün markaların hepsi ücretsiz tadilat hizmeti verirler. Ücretsiz tadilat hizmeti vermeyen markadan pek hayır gelmez, arkanızı dönüp uzaklaşmanızı tavsiye ederim. Tadilat dediğim de sadece pantolon paçası kısaltmaktan filan ibaret değildir. Daha önceki bir yazımda anlatmıştım, Brüksel Zegna’da benden yarım saat boyunca teyellemek suretiyle ölçü almışlardı. Ceketin kol ve etek boyu, bedeni, arkasındaki yırtmacı; pantolonun boyu, paçası, beli, vb. ile ilgili tadilat isteyebilirsiniz. İnsan vücudu tamamen simetrik değildir, ya da duruş bozukluğunuz olabilir; o yüzden ölçü alınırken tek taraflı ölçü alınmasına itiraz edin, her iki kol ya da paça için ayrı ayrı ölçü almalarını isteyin.

Takım elbise beden ölçülerine ceket ile başlıyorum. Öncelikle, ceketin omuz çizgisinin omuza tam oturduğundan emin olmak gerekiyor.
Takım Elbise Ceket Omuz Ölçüsü

Düğmeler iliklendiğinide ceket arkadan kasmasın ve bel kısmında çizgi oluşmasın (bkz. ortasından sıkılmış diş macunu tüpü). Düğmelerden tutup öne doğru çektiğinizde vücut ile düğmeler arasında 3 cm civarında bir boşluk kalsın. Karşıdan bakıldığında ceket boru gibi dümdüz aşağıya inmesin, bel kısmında hafif bir kavis ile bele otursun. Abartmamak için, tekrar bkz. ortasından sıkılmış diş macunu tüpü.
Takım Elbise Ceket Beden Ölçüsü

Ceketin arkasındaki yıtrmaçlar için de üç değişik alternatif bulunuyor. Çift yırtmaç, tek yırtmaç ya da yırtmaçsız. Satın aldığınız ceketin yırtmacı ne şekilde yapılmış olursa olsun, tercihinizi belirttiğinizde buna uygun olarak tadilattan geçecektir. Ben genel olarak tek yırtmaç tercih ettiğimi de ekleyeyim.

Takım Elbise Ceket Etek BoyuEtek ve kol boyu ölçüsü almak için değişik pratik yöntemler bulunuyor. Ben kendi beden ölçülerimi nasıl takip ettiğimi yazı ve görsellerle anlatacağım. Takım elbise için ölçü alınırken öncelikle dik durup kolları vücudun yanında serbestçe bırakmak gerekir. Ceketin etek boyu ölçüsü için genel yaklaşım baş parmağın ikinci eklemine denk gelecek şekilde ayarlamak yönünde idi. Ancak son zamanlardaki ceketler çok daha kısa (Yaklaşık olarak ilk ekleme denk gelecek şekilde-hatta daha bile kısa) üretiliyor. Ben şahsen ilk eklem üzerinde (en çok iki eklemin tam ortasında kalacak şekilde) tercih ediyorum.


Takım Elbise Ceket Kol BoyuCeket kol boyu ölçüsüne gelince; ceketinin kolundan dışarıya sadece parmakları görünen bir sürü adam var ortalıkta. Maalesef birçok mağaza çalışanı da bu konuda çok bilgi sahibi değil. Bu yüzden kendi tercihinizi açıkça belirterek sizin yönlendirmenizin daha doğru olacaktır.

Benim ceket ve gömlek için kol boyu tercihim, gömleğin kol ağzını 2 cm kadar ceketin kol ağzının dışında bırakacak şekildedir. Bu ölçüleri formülleştirmek için, üzerime tam oturan mevcut birkaç gömleğimi giyerek kol boylarını ölçtüm; bilek çizgisinden 1-2 cm kadar aşağıda duruyorlar. Buna göre kendim için yandaki şekildeki gibi bir formüle ulaştım. Siz de bunu kendi zevkinize göre gömleği 1-2 cm arasında dışarıda bırakacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
(Ben hep kol düğmeli [duble] manşetler tercih ettiğim için benim gömleklerim bilek hizasının biraz altında kalıyor. Eğer siz düğmeli [normal] manşet tercih ediyorsanız, manşetleri bilek çizgisi hizasına denk gelebilir. Bu durumda ceket kol boyunu 1-2 cm daha kısaltmanız gerekecektir)

Takım elbise satın alırken, ceketi gömlek giymeden dener ve kol boyunu bilek hizasına göre ayarlarsanız, gözünüze biraz kısa görünebilir. Unutmayın ceketi gömlek ile birlikte giyeceksiniz. Bu yüzden gömleksiz ceket denemeyin bence. Gömlekle birlikte denediğinizde gözünüze çok daha güzel görünecektir. Bu ölçüler belki genel alışık olduğunuz ölçülere aykırı gelebilir, ama bence gayet estetik görünüyor. Çoğunluğa uyarak salaş bir tarz edinmeyin derim.

Kolları ileri uzatıp “Bunun kolları düdük gibi oldu” da demeyin, normal şartlarda o şekilde durmazsınız. Ceketle araba kullanmamak, çalışırken ceketi çıkarmak gibi gereklilikleri ayrıca yazarım.

Son olarak ekleyeyim, 2012 yılı trendlerine göre etek ve kol boyları, yukarıda benim belirttiğim ölçülerden de kısa olacak şekilde. Ancak ben sadece bir iki sezon için değil, yıllarca düzgün bir şekilde kullanılabilecek klasik bir tarzı tercih ettiğim için; yazılarımda bu yönde daha ılımlı önerilerde bulunuyorum.

Bu yazıyı okuyanlar bunu da okudu: Takım Elbise Alırken: Pantolon Ölçüleri