Soru-Cevap #10: Renk Uyumu

Soru-cevap bölümünüz için öncelikle teşekkür ederim. Ben takım elbise konusunda değil de günlük giyim konusunda fikir edinmek istiyorum. Genellikle sırayla şu renklerde pantolon, gömlek, kazak kombinasyonları yapıyorum: Lacivert-mavi-lacivert; Kahverengi-beyaz-yeşil; Kot-gri-gri; Kot-kırmızı&pembe-bordo; Kot-sarı&kırmızı-turuncu. Bu seçimler doğru mu? Daha farklı renk kombinasyonları tavsiye eder misiniz? Lacivert kadife pantolon ya da kot pantolonlar ile kahverengi ayakkabı giymek doğru mu? Şimdiden teşekkür ederim.
(Erol B., Ankara)

Renk ÇemberiRenk uyumu ve renk kombinasyonları konusunda ayrıca detaylı bir yazı yazacağım ama sizin sorunuza özetle cevap vereyim. Teorik olarak birkaç yaklaşım olmakla birlikte, bana göre temel olarak iki tarz var: Aynı rengin tonları ya da zıt (tamamlayıcı) renkler. Ben genelde zıt renkleri tercih ediyorum ama ikisinden de bahsedeyim. İlk alternatifi renk çemberindeki bir rengin açık-koyu tonlarından oluşturabilirsiniz: Lacivert-mavi-açık mavi gibi. Bu durumda ben mavinin aynı tonda olmasına özen gösteriyorum, renk çemberindeki kırmızıya yakın bir mavi ile yeşile yakın bir maviyi bir arada kullanmamaya çalışıyorum. İkinci alternatif için teorik bazı kurallar var; renk çemberinde karşı karşıya duran iki renk, ya da eşit aralıklı üç renk gibi… Ben bu şekildeki teorik yaklaşımların insanları yanlış yönlendirebileceğini, teoride doğru olsa bile çok absürt kombinasyonlara açık olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden insanların gözlemleyerek, inceleyerek kendi zevklerini ve doğrularını oluşturmaları gerektiğini düşünüyorum. Kendi adıma kabaca lacivert-kırmızı, mavi-turuncu, lacivert-yeşil, yeşil-mor, kahverengi-mavi, krem rengi-haki gibi kombinasyonları tercih ettiğimi belirteyim.

Kırmızı kazak, desenli gömlekSorduğunuz renk kombinasyonları konusunda net bir fikir beyan etmek kolay değil (Yukarıda bahsettiğim gibi ton farklılıkları olabileceği gibi, birlikte ne şekilde kullandığınızı da tam bilemediğim için), ancak teorik olarak uygun olduğunu söyleyebilirim. Yine de, kendi adıma daha farklı kombinasyonları tercih ettiğimi de ekleyeyim. Örneğin kırmızı ve bordo ile ben genelde mavi ya da lacivert tercih ediyorum. Kahverengi ile beyaz yerine lacivert, mavi ya da haki kullanıyorum. Sarı, turuncu ve kırmızı gibi canlı renklerin hepsini bir arada değil, lacivert gibi temel bir renkle birlikte kullanıyorum. Ayrıca, farklı renkleri birlikte kullanırken desenlerle uyum sağlamaya çalışıyorum. Örneğin lacivert bir kazağın içerisine kırmızı ağırlıklı bir gömlek giyeceksem, gömleğin mavi ya da lacivert içerecek şekilde desenli olmasına; ya da düz kırmızı gömlek giyeceksem kazağın yakasında, kol ağızlarında kırmızı şeritler, vb. desenler (Kırmızı renkte logo bile iş görür) dikkat ediyorum.

Denim ve lacivert kadife pantolon ile kahverengi ayakkabı gayet güzel olur; hatta benim ilk tercihim olur. Rahat kesim bir pantolon ise lastik tabanlı bir ayakkabı tercih etmenizi, aynı kahverengi tonlarında kemer ve saat kayışı kullanmaya özen göstermenizi öneririm.