Soru-Cevap #11: Ceket Yırtmacı

Öncelikle siteniz çok başarılı, tebrik ediyorum. Benim sorum ise şöyle: Siyah slim-fit bir takım elbise satın almak istiyorum. Birkaç mağaza gezdim ve ihtimalleri ikiye kadar düşürdüm; fakat bu iki modelin tek farkı birisinin çift yırtmaç, diğerinin ise tek yırtmaç olması. Sizin tavsiyeniz nedir?
(Selman Eldem, Ankara)

Şahsen tek yırtmaç tercih ediyorum, ama neden derseniz rasyonel bir açıklamam yok açıkçası (Galiba yandan baktığımda yırtmaçlar arasında kalan parça bana kalça üzerinde havalandırma kapağı gibi görünüyor 🙂 ). Eskiden satın aldığım bir takım elbise çift yırtmaçlı ise, tek yırtmaçlı olacak şekilde tadilattan geçirilmesini isterdim. Şimdi o kadar da önemsemiyorum, özellikle tek yırtmaçlı takım elbiseler aramıyorum; diğer açılardan çok beğendiğim bir takım elbise olursa satın alıyor, sırf yırtmaç değişikliği için tadilata göndermiyorum. Ama sizin gibi beğendiğim iki takım elbise arasında kalırsam, ya da özel olarak diktirecek olursam tek yırtmacı tercih ederim.

Yırtmaçsız ceketDar kesimli İtalyan markalarında yırtmaçsız modellere sıklıkla rastlayabilirsiniz. Eğer ince bir vücudunuz varsa, oldukça şık duran yırtmaçsız modelleri de tercih edebilirsiniz. Yalnız yırtmaçsız ceketlerin kullanımda biraz sıkıntılı olduğunu, otururken daha kolay buruştuğunu ekleyeyim. Günlük hayatta çok kullanmadığınız, sıklıkla oturup kalkmak durumunda olmadığınız takım elbiseleriniz için yırtmaçsız ceketleri tavsiye ederim (Gardrobumdaki siyah takım elbiselerimin ve özellikle smokinimin yırtmaçsız olduğunu belirteyim).

Çift yırtmaçlı ceketlerin kullanımda (Ben arka cepleri asla kullanmıyorum, ama örneğin arka ya da yan ceplere erişmek için), oturup kalkarken en rahat model olduğunu belirterek, bu konuda kaygılarınız varsa (ya da vücudunuz kilolu ise) çift yırtmacı tercih etmenizi öneririm.