Soru-Cevap #12: Nişan İçin Takım Elbise

Gökhan bey yazılarınızı okumaya ve takip etmeye başladım sizi. Her şey için, fikirler için teşekkürler. Sorum su olacak; nişanda giyilebilecek takım elbise rengi sizce ne olmalı? Çok basit bir soru olabilir sizin için ama; düşünce kuvvetiniz çok iyi, zevkiniz kaliteli olduğu için cevabınızı bekliyorum.
(Baran Atasay, İstanbul)

Öncelikle şu konuyu vurgulamak istiyorum: Ciddi ortamlar ve günler, ciddi kıyafetler gerektirir; icat yapmanın, farklı olmaya çalışmanın, “Alt tarafı aileler arasında yapıyoruz” ya da “Ben takım elbise giyen, kravat takan bir adam değilim” deyip maça gider gibi giyinmenin alemi yok. Yıllar sonra kendinizin, çocuklarınızın hatta torunlarınızın bakacağı fotoğraflarda adam gibi görünmek istersiniz. Ayrıca müstakbel eşinize de gerekli saygı ve özeni göstermeniz gerek…

Nişan için takım elbiseDilek ve temennilerden oluşan girizgahın ardından yazmaya başlayayım. Benim için ciddi günlerin kıyafeti koyu renk takım elbise ve beyaz gömlektir. Siyah takım elbise her zaman ilk tercih olmakla birlikte, küçük bir tören olacak ise lacivert ya da füme takım elbise de kabul edilebilir. İçine giyeceğiniz beyaz gömleği ise nişanlınızın kıyafeti ile uyumlu renkte bir kravat ile takımı tamamlayın. Dilerseniz kravatınız ya da kravatın içindeki desen ile uyum sağlayacak kol düğmesi ve/veya yaka mendili ile coştukça coşabilirsiniz.

Son olarak ufak bir hatırlatma yapayım, nişan töreniniz evde olacaksa bile aman diyeyim ayakkabı giymeyi ihmal etmeyin. Takım elbise altına çorap, ya da Allah muhafaza terlik ile tarihin kayıtlarına girmek istemezsiniz (Daha doğrusu istememelisiniz 😉 ).