Takım Elbise İçin Gömlek: Desen Seçimi

Desenli GömlekTakım elbise içine giydiğim gömlekler konusunda da galiba biraz muhafazakarım. Zaman içerisinde birçok renk ve desende gömlek satın aldım, takım elbiseler ve kravatlarla da oldukça güzel eşleştirdiğimi düşünüyorum. Ancak zamanla desenli gömleklerden tamamen kurtulduğumu paylaşmak isterim. Bu tercihime katılmayanlar olacaktır, hiç itirazım olmaz; zaten burada kendi zevk ve deneyimlerden bahsediyorum… 🙂

Güzel eşleştirilmiş (“kombin” ve “kombinlemek” kelimeleri hiç hoşuma gitmiyor, yerine “eşleştirmek” kullanacağım) desenli gömlek ve kravatların gözüme gayet şık göründüğünü belirterek başlayayım. Düzgün bir şekilde kullanıldığını gördüğümde takdir ediyorum. Hele son zamanlarda hoşuma giden oldukça cesur desenler görüyorum, ancak kendim kullanmayı tercih etmiyorum. Düz gömlekle oluşturacağım sade bir şıklığın benim tarzıma daha çok uyduğunu düşünüyorum.

Şöyle bir de gözlem ya da tespitimi paylaşayım: Desenli bir gömlek ile düzgün eşleştirebileceğimiz ancak 1-2 kravat bulunuyor genellikle elimizde. Haliyle desenli bir gömlekle hep aynı kravatı kullanıyor oluyoruz. Aynı gömlek ve kravatı birlikte seyrek olarak kullandığımızda bile, sık sık kullandığımız yönünde bir algı oluşacağını düşünüyorum (Elbette onlarca gömlek ve onlarca kravat sahibi iseniz durum değişebilir).

Düz gömlekSonuç olarak 30-40 adet gömleğiniz varsa bunların 5-10 tanesini desenli seçmek gayet makul; ancak toplam 10 tane gömleği döndüre döndüre giyiyorsanız, düz renklerle devam etmek bana daha mantıklı geliyor. Elbette desenli gömlekleri tarz edinip tüm gömlekleri desenli kullanmak isteyene de saygı duyarım. Gömlek ve kravat desenindeki renklerin uyumuna özen gösterme konusunu söylememe gerek var mı, bilmiyorum.

En başta da belirttiğim üzere, 15 yıllık bir deneyimin ardından, an itibariyle ben tamamen düz gömlek taraftarıyım. Gardrobumdaki tüm gömleklerin düz renk olduğunu belirteyim. Kıyafet konusundaki idolüm Mustafa Kemal Atatürk’ü, takım elbise içinde desenli gömlek ile hiç görmediğimi vurgulayarak da altın vuruş yapayım ve yazıyı bitireyim 🙂

 

Takım Elbise İçin Gömlek: Renk Seçimi başlıklı yazımı da okumak istersiniz belki?