Soru-Cevap #9: Kahverengi, Denim (Kot) Pantolon ve Ayakkabı

Kahverengi kotun üstüne kahverengi, lacivert ve beyaz karışımı kareli gömlek giydim; çok güzel oldu, olumlu yanıt aldım herkesten. Ama ayakkabıda kararsızım, hangi tür ve renk ayakkabı giymeliyim?
(Emre, Antalya)

Öncelikle, yazıya başlamadan önce kavram kargaşasını önlemek amacıyla Kot, Denim, Blucin, Jean, Blue Jean başlıklı yazımı okumanızı öneririm.

Kahverengi-lacivert-yeşil ayakkabıKahverengi pantolon altına giyilebilecek en kolay renk yine kahverengi. Teorik olarak pantolondan daha koyu bir kahverengi tonu tercih etmeniz daha uygun olur. Kıyafet içerisinde kahverenginin yanında mavi ya da lacivert varsa (sizin durumunuzda olduğu gibi); farklı ve sıra dışı bir tarz yaratmak adına lacivert bir ayakkabı da çok güzel bir tercih olacaktır. Aynı şekilde eğer kahverengiyi yeşil ve haki tonları ile birlikte kullanıyorsanız, yeşil tonlarında bir ayakkabı da tercih edebilirsiniz. Yine de bu şekilde farklı renkte ayakkabıların kısıtlı kullanım alanı olacağını; ayakkabılarınız ile aynı tonda bir kemere ihtiyacınız olacağını hatırlatayım.

Cole Haan kahverengi-lacivert-yeşil ayakkabıTarz konusuna gelirsek, denim ve kanvas pantolonların altına giyilebilecek ayakkabılar olarak genelleyerek devam edeyim. Bunun için kıyafeti hangi ortamlarda giyeceğinize göre bir tercih yapmanız gerekiyor. Nispeten ciddi ortamlar için, yukarıda birkaç örneğini görebileceğini zımbalı ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Şu sıralar özellikle yurt dışında oldukça moda. Genelde güncel modanın sıkı bir uygulayıcısı olmamakla birlikte, yıllardır kullandığım modelin birçok farklı çeşidini görmek ilgimi çekti. Klasik modele alternatif olarak farklı renklerde, lastik ve hatta renkli tabanlar ile çok değişik modeller üretiliyor. Yukarıdaki fotoğrafta buna iki örnek görebilirsiniz.

Camper ayakkabıBenim diğer bir tercihim ise Camper marka ayakkabılar. Hem oldukça rahat ve dayanıklı, hem de spor ayakkabılara kıyasla gayet şık. Denim ve kanvas pantolonlarla hemen her ortamda rahatlıkla kullanılabilir. Fiyatı nispeten yüksek olmakla birlikte, hem rahatlık-şıklık; hem de kullanım ömrü olarak kesinlikle hakkını veriyor. Bir kere alıştıktan sonra vazgeçmek pek mümkün olmuyor (Çok yakın bir arkadaşım uzun yıllar boyunca benim Camper ayakkabılarımdan hiç hoşlanmadığını söylerdi. Kendisi hep wingtip ya da benzeri kösele ayakkabıları tercih ederdi. Nasıl olduysa geçtiğimiz sene bir Camper edinmiş; son görüştüğümüzde ayağımdan çıkaramıyorum, her giydiğimde seni düşünüp mahçup oluyorum dedi 🙂 ).