Aylık Arşiv: Mayıs 2014

Takım Elbise İçin Gömlek: Yaka Ölçüleri

Gömlek Yaka ÖlçüleriGömlek yakalarıyla ilgili ilk yazımda yaka çeşitlerini anlatıp kişisel tercihlerimi belirtmiştim, şimdi sıra yaka ölçülerine geldi. Yandaki resimde dikkat etmek gereken ölçüleri gösterdim, şimdi yazarak detaylandırayım.

Yaka genişliği (çevresi): Yakanın bence en önemli ölçüsü. Sürekli belirtiyorum, kıyafetler üzerinize tam oturmalı diye; aynı şekilde gömleğin yakası da tam oturmalı. En genel olarak ifade edildiği şekilde, yakayı iliklediğinizde gömlek ile boynunuzun arasına işaret parmağınız rahatlıkla girebilmeli. Bundan daha bol olursa (mesela iki parmağınız rahatlıkla giriyorsa) kabuğundan kafasını çıkarmış kaplumbağa gibi, daha dar olursa da ortasından sıkılmış diş macunu tüpü gibi görünürsünüz. 🙂 Dar olmasının başka bir sıkıntısı da, başınıza doğru kan dolaşımını engelleyeceği için baş ağrısına sebep olabilir. Emin olun, çalışırken beyninize kan ve oksijen gitmesini isterseniz. 🙂

Devamını oku

Tergan Deri ✘

Tergan ÇantaBu sefer de olmusuz bir deneyimimden bahsedeceğim. Aslında Türkiye’de gördüğüm en geniş çanta koleksiyonu burada. Birbirinden güzel görünümlü birçok model arasından tam ihtiyacım olan, ufak ve ince bir çanta bulunca pek sevinmiştim (Fotoğraftakine benzer bir model). Ama sevincim burada kaldı, gerisi tamamen trajedi. Ayda ancak 1-2 kez kullandığım bu çantanın sapı 7-8 kullanımdan sonra koptu. İncelemeye gönderdim, üç hafta sonra tamir edilerek teslim edildi. 3-5 kullanımdan sonra hem iç hem dış tarafındaki fermuarların zaman zaman kapanmadığını farkettim. Tekrar götürdüm mağazaya, değişim istedim; “kullanıcı hatası” gerekçesiyle 3-4 hafta sonra olduğu gibi geri gönderildi. Madem fermuar kullanmayı bilmiyorum, kendilerinden “doğru fermuar kullanımı” konusunda bilgi istedim, havamı aldım. Elbette tekrar gönderdim; 3-4 hafta sonra geri geldi, galiba fermuarlardan birisini değiştirmişler; ama diğeri yine aynı durumda. Dördüncü kez gönderdiğimde ikinci fermuarı de değiştirdiler. Farklı bir fermuar kullanmışlar, iki fermuarın tutacak yerleri birbirinden farklı olmuş.

Devamını oku