Soru-Cevap #8: Kruvaze Ceket, Duble Paça

Merhabalar üstad, güzel bir site hazırlamışsın verdiğin emekler için teşekkürler. Müsadenle maddeler halinde birkaç sorum olacak, şimdiden teşekkürler.

  • Takım elbisede duble paça uygun mudur? Veya modası geçmiş midir? Oluru veya olmazı nedendir?
  • Kruvaze takım elbise çizgili olursa kendini daha mı iyi gösterir (Çizgiden kastım ince ve kendinden çizgili kumaş)?
  • Kruvaze bir takım elbise almak istiyorum; bir ortama girdiğim zaman fark edilmek adına nasıl bir yol izlemeliyim? Renkler ne olmalı, kesim fit mi olmalı?
  • Değişik renkte gömleklerim var; dar kesim, fit-spor klasik ortası gömlekler (kahverengi, fuşya, turkuaz, siyah, lacivert, vb.). Bunları nasıl giyerek değerlendirebilirim? Yani kanvas türü pantolon mu almalıyım? Veya bunların üstüne spor bir ceket almalıyım? Mesela şu anda lacivert blazer ceketim var; her gömleği onun içine giyebilir miyim, yoksa yanına yedek bir spor blazer tarzı farklı bir ceket mi almalıyım?

(Kemal Sevinç, İstanbul)

Kruvaze Takım ElbiseDuble paçanın modası geçmiş değildir, birçok modern kesimde görebilirsiniz. Öncelikle duble paça konusunda biraz bilgi vereyim, ne şekilde kullanmanız gerektiğini daha iyi değerlendirebilirsiniz. Duble paça, pantolon paçasının kısa olduğu kesimlerde paçaya ağırlık ekleyerek pantolonun daha düz durmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Örneğin yandaki takım elbisede duble paça tercihi bence çok daha uygun olacaktır (Ana sayfadaki resim de bir örnek olabilir). Eğer boyunuz kısa ise, bacak boyunuzu daha kısa göstereceği için normalden kısa paça boylarından ve duble paçalardan kaçınmanızı öneririm. Son olarak, paça boyunu kısalttıkça paçaların daralmasına dikkat etmenizi hatırlatırım.

Kruvaze takım elbise daha ağır ve özel bir tarzdır. Eğer tüm (ya da çoğu) takım elbiseleriniz kruvaze olacak şekilde bir tarz edinmediyseniz, sıradan bir iş gününde giymeniz durumunda siyah takım elbisede yaşayacağınız gibi “Abi, hayırdır ne iş?” konulu muhabbetlere sebebiyet verecektir. Böyle özel bir tarz olduğu için; özel durumlarda giyilmeli, kumaşı da özel olmalıdır diye düşünmekteyim. Koyu lacivert renk ve kendinden desenli ya da çok ince çizgili kumaş benim kişisel tercihim olur (bk. yandaki resim).

Takım elbise için yazmış olduğum tüm yazılar kruvaze bir takım elbise için de geçerlidir. Yani, üzerinize tam oturmasına, renk uyumuna ve birlikte giydiğiniz ayakkabılara özen göstermelisiniz, vb. Kruvaze takım elbiselerde de modern bir kesim tercih edebilirsiniz (hatta edin; bk. yine aynı resim, ancak bu sefer yukarıda).

Gömlekleri görmeden bir şeyler söylemek zor, ama öncelikle şunu belirteyim: Bahsettiğiniz tüm renklerle aynı ceketi giymeniz pek mümkün görünmüyor. Uyumlu renkte ikinci bir ceket almanızda fayda var. Bu gömlekleri denim (kot) pantolon (*) ya da uygun renkte bir kanvas pantolon ile giyebilirsiniz. Lacivert ceketi denim (kot) pantolon (*) ile giyebileceğinizi hesaplayarak, satın alacağınız ikinci cekete uygun renkte bir kanvas pantolon edinebilirsiniz. Ancak farklı bir açıdan da yaklaşmak istiyorum; her gömleği giymek, farklı renklerle fark yaratmak gibi bir yaklaşım çok da doğru gelmiyor bana. O gömleklerin üzerinizde gerçekten güzel durduğundan emin misiniz? Örneğin siyah gömleği kendinize çok yakıştırırken, fuşya renkli gömlek ile aynaya baktığınızda “Fena olmadı hani” diyor musunuz? Üzerinizde harika duran bir gömleğiniz varken, farklı olsun diye “fena-olmadı” gömleği giymeyin bence. O da eksik olsun.

(*) Kavram kargaşasını önlemek amacıyla Kot, Denim, Blucin, Jean, Blue Jean başlıklı yazımı okumanızı öneririm.