Soru-Cevap #7: Gömlek Üzerine Kazak ve Süveter

Merhaba, yazılarınızla bizleri bilinçlendirdiğiniz ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler. İş yerinde takım elbise değil de kumaş pantolon ve gömlekle çalışıyoruz. Ben koyu gri diye düşündüm fakat sizce siyah gömlek altına ne renk pantolon giymek gerekir? Aynı tavsiyeleri beyaz ve mavi gömlek için de yaparsanız memnun oluruz.
İkinci olarak, bu giyim tarzında daha soğuk havalarda üstümüze hangi kumaş türü ve renklerinde kazak, hırka, ceket giymeliyiz?
Şimdiden çok teşekkür ederiz. İyi günler
(Murat K., İstanbul)

Gömlek üzeri kazakKendi adıma takım elbise içine ya da kumaş pantolon üzerine koyu renk gömlek giymeyi pek sevmiyorum. Yine de, siyah gömlek giyecek olsam altına gri ya da koyu gri (siyaha çok yakın olmayan, gömlek ile aynı tonda gibi görünmeyen) bir kumaş pantolon giyerdim. Beyaz ve mavi gömleğin altına gri ya da lacivert pantolon ile asla yanlış yapmazsınız. Siyah takım elbisenin iş hayatına uygun olmadığını söylediğim gibi, siyah kumaş pantolonu da tercih etmiyorum. Mavi gömleğin altına (daha rahat iş ortamlarında ve günlük hayatta kullanmak üzere), sütlü kahve tonunda bir pantolon alternatifini de belirtmeden geçemeyeceğim.

Soğuk havalar için tercihim ceket, V yakalı süveter ya da V yakalı kazak yönünde. Çok özel bir tasarım olmadığı sürece hırkaya hiç sıcak bakmıyorum. İş hayatındaki şıklığın yanı sıra, ofiste çalışırken sıcaktan bunaldığınızda rahatlıkla çıkarıp asabileceğiniz için ceketi ilk sırada tercih ediyorum. Gömlek yakasının görünür olması nedeniyle de V yaka kazak ve süveterleri tercih ediyorum. Piyasada süveterlere nazaran V yaka kazakları daha rahat bulabileceğinizi ve alternatiflerinizin daha fazla olduğunu ekleyeyim. Yaşadığınız bölgenin ve çalışma ortamınızın ısına göre, yün ya da pamuklu dokumaları tercih edin, polyester gibi yapay malzemelerden her zamanki gibi uzak durun. Kaşmir fiyat olarak pahalı olmakla birlikte, yumuşaklığı ile oldukça fark yaratan bir tercih olacaktır.

Renk konusuna gelirsek, gri pantolon-beyaz gömlek-koyu gri ya da siyah kazak; gri pantolon-açık mavi gömlek-lacivert ceket ya da kazak şeklindeki her zaman geçerli olan klasik kombinasyonlar ile başlayabilirsiniz. Desenli gömleklerler ile bu kombinasyonları detaylandırabilir, düzgün renk kombinasyonları (örneğin yeşil kazak-yeşil ve gri desenli beyaz gömlek, gri pantolon) ile resimdeki gibi yeşil, bordo, vb. renkli kazaklar ile fark yaratabilirsiniz. Yine de iş ortamının ciddiyetine dikkat etmenizi, uygun olmayacak renklerden kaçınmanızı önereceğim. Benzer şekilde, desenli kazakların da iş ortamının ciddiyetine pek uygun olmayacağını belirteyim.