Aylık Arşiv: Aralık 2014

Ekşi Sözlük Yazarına Açık Mektup

Cumartesi günü tam da şu yazımda tarif ettiğim bir durum ile karşılaştım. Kendi adıma bunlara kulak tıkamayı öğrendim, ama hiç tanımadığım bir kişinin herhangi bir günahı olmadığı halde itham edilmesine, hakarete maruz kalmasına kayıtsız kalamadım. Doğrudan ulaşma şansım olmadığı için kendisine hem teşekkür etmek, hem de konuyla ilgili bir açıklama ile destek vermek amacıyla kısa bir yazı yazayım istedim.

Bu siteyi okuyanlar bilirler, herhangi bir maddi beklentim olmadan yazıyorum yazıları. Yıllar içinde edindiğim deneyimleri paylaşmak, konuya ilgisi olanlara yardımcı olmak, üzerine bir de sayısız teşekkür mesajı almak beni inanılmaz mutlu ediyor. Ekşi Sözlük’te de bir yazar, okuduğundan memnun kalmış olmalı ki -sağ olsun- kendisine saklamamış, başkalarına da faydası olsun diye bir yazı ile paylaşmış. Bundan sonra da bahsettiğim zihniyet devreye girmiş; yok yazı reklam amaçlı olarak yazmış da, siteye Google araması ile ulaşmak mümkün değilmiş de, falan filan. Bunları yazan arkadaşın ne gibi bir üretimi, topluma nasıl faydası olduğunu bilmiyorum ama bulup beğendiği bir bilgiyi paylaşmak isteyen (özetle üreten, fayda sağlamaya çalışan) tanımadığı birisine böyle dayanaksız ithamlarda bulunması benim kabul edebileceğim, algılayabileceğim bir zihniyet değil maalesef. Türk Dil Kurumu’nun “Meyve veren ağaç taşlanır” olarak tanımladığı bu durum, buradan bakıldığında da (kendisini tanımam etmem, kusuruma bakmasın) “Cahil küstahlığı” olarak görünüyor.

Devamını oku

Lacivert Takım Elbise İle Renk Eşleştirme (Renk Kombinasyonu)

Yeniden gardrop kuruyor olsam satın alacağım ilk takım elbisenin lacivert olacağını yazmıştım bir yazımda. Siyaha yakın tonda ve düz bir dokuma olarak. Siyaha yakın derken de, siyah başka bir ürün ile yan yana koymadan fark edilemeyecek kadar karanlık, o derece yani…

Lacivert Takım Elbise, Beyaz Gömlek, Gri KravatBu renkteki bir takım elbiseyi birçok farklı şekilde ve birçok farklı ortamda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Öncelikle düğün dernek gibi resmi ortamlarda… Altına bağcıklı siyah bir ayakkabı, içine beyaz gömlek ve kurşuni gri bir kravatla neredeyse smokin giymiş kadar şık olursunuz. Böyle ortamlarda giymek üzere bir çift siyah ayakkabıyı da yeni ve temiz bir şekilde kenarda tutmanızı öneririm.

Gündelik kullanımda ise lacivert takım elbisenin altına kişiesel olarak ayakkabı tercihim koyu kahverengi yönünde. Ancak dilerseniz elbette siyah ayakkabı da kullanabilirsiniz. “Lacivert ile siyah ayakkabı giyilmez” diyen olursa da gülüp geçin, ya da bana yollayın 🙂 Artık lacivert-siyah smokin bile var (bkz. 2014 Oscar törenleri). Ben genelde lacivert takım elbisenin içerisine, kontrast oluşturacak renklerde (kırmızı, turuncu, vb.) kravatlar kullandığım için kahverengi ayakkabı tercih ediyorum; ancak mavinin tonlarında kravatlar kullanacak olur iseniz siyah ayakkabıların daha uygun olacağını düşünüyorum.

Devamını oku