Aylık Arşiv: Nisan 2014

Smokin Nedir, Nasıl Giyilir?

SmokinÖncelikle siyah takım elbise, smokin ve frak arasındaki farkı anlatarak başlayayım:

Siyah Takım Elbise: Adı üzerinde, siyah renkte takım elbise… 🙂

Smokin: Siyah takım elbisenin daha resmi versiyonu. Klasik bir smokinin ceket yakaları, ceket düğmeleri, cep ağızları saten kaplı olur ve pantolonun yanlarında boydan boya siyah saten şeritler bulunur. Elbette bu tanımlamaya uymayan ya da dönemsel olarak moda olan (şu an için tamamen lacivert smokinler ya da lacivert saten yakalar gibi) modeller de bulunuyor, ancak takdir edersiniz ki ben her zamanki gibi smokinde de klasikçiyim… 🙂

Frak: Smokinin de resmi versiyonu. Ceket önden daha kısa (bel hizasında), arkası kuyruklu.

Devamını oku

Timberland ✔

Timberland LogoTimberland markası ile lise yıllarımda tanıştım. 90’lı yıllarda çok fazla marka yoktu Türkiye’de, genelde yurt dışından getirtilirdi moda ürünler; bir gün bir baktık ki Timberland Ankara’da mağaza açtı. Ayakkabıları çok popüler, ancak öğrenci harçlığı için de gayet pahalı. Evde kural var, istediğim her şey alınmıyor; ya haketmem ya da para biriktirmem gerekiyor. Haketme hakkımı daha büyük şeyler için saklı tutarak, bir süre para biriktirip bir çift ayakkabı satın aldım; gözüm gibi bakıyorum çocuğa… Altı ay filan geçti, bir gün bir baktım tabanı enlemesine boydan boya yarılmış. Başımdan kaynar sular döküldü. Ne yapabilirim diye sormak için mağazaya götürdüm, “Biz onu bir incelemeye gönderelim” dediler. Aradan iki-üç hafta geçti, aradılar; üretim hatası nedeniyle yeni bir çift ayakkkabı vereceklerini söylediler. O yaştaki bir çocuğu herhalde daha iyi tavlayamazlardı. Markaya karşı inanılmaz bir sadakatim oluştu. Hakkını vereyim, o zamandan bugüne hiç de üzmediler beni. Hem Türkiye’den hem yurt dışından bugüne kadar onlarca çift ayakkabı, bir o kadar da tişört, gömlek, vb. almışımdır; hem çok memnun kullandım, hem de bir sorun anında hemen gereğini yaptılar. Türkiye’deki distribütörü Deriden de müşteri memnuniyeti konusunda Amerika’yı pek aratmadı.

Devamını oku

Mezuniyet Balosuna Ne Giyilir?

Mevsim yaklaştı, onlarca soru almaya başladım; acilen bir yazı yazarak gençlerin bu kanayan yarasına el atayım istedim.

Öncelikle sorunu tespit etmekle başlayayım. Zamanında bizler yaptık, sizler de yapıyorsunuz eminim; bir farklı olma çabaları, bir çılgınlık hayalleri şüphesiz delikanlıların kafalarında dört dönüyor. Hemen cevap vereyim: Dönmesin! 🙂

Mezuniyet Balosu - SmokinBana gelen soruların neredeyse tamamında keten pantolon, spor ayakkabı, vb. geçiyor. Ancak kazın ayağı öyle değil maalesef. İsminden de anlaşılacağı üzere mezuniyet balosu bir balo ve baloya smokin ile gidilir. Yaşınız itibariyle smokin sahibi olmayabilirsiniz, bu durumda:

1. Bütçeniz müsaitse smokin satın alıp benzer durumlarda yıllarca kullanabilirsiniz. Satın alacağınız smokini uzun yıllar kullanmak istiyorsanız şu an için moda olan şeylere pek girmeyin derim (Örneğin son Oscar törenlerinde bol bol gördüğümüz lacivert ya da çok çok ince yakalar, lacivert smokinler, vb). Ancak elbette yazılarımda belirttiğim ceket ve pantolon ölçülerine özen gösterin; yıllarca giyeceğim, klasik olsun diye babalarımızın zamanından kalan modelleri de satın almayın.

2. Ailenizde bedeninize uygun smokin sahibi bir yakınınız varsa bir gece için ödünç alabilirsiniz.

Devamını oku