Aylık Arşiv: Aralık 2012

Soru-Cevap #6: Spor Gömlek Boyu

Kot pantolon üstüne giyeceğimiz spor gömleklerin ideal boy ölçüsü nedir acaba? Bu aralar gömlek boyları oldukça kısa tercih ediliyor, sizce bu doğru mu?
(Emre Şen, Mersin)

Diesel Gömlek BoyuBu senenin tasarımlarında ceket ve gömlek boylarının oldukça kısa olduğunu gözlemlemek mümkün (Yandaki fotoğrafta sol taraftaki gibi). Kendi adıma kıyafet alışverişlerimi sezonluk ve modaya uymak üzere değil, daha klasik tarzda ve uzun yıllar giyecek şekilde yapıyorum. Özenerek kaliteli ürünler almaya çalışıyorum ve bunları kısa bir süre kullandıktan sonra modası geçtiği için elden çıkarmayı doğru bulmuyorum. Belirttiğiniz şekilde boyu oldukça kısa bir gömlek, muhtemelen 1-2 sene sonra modası geçmiş olacak ve muhtemelen göze çirkin gözükecek. Bu yüzden ben fotoğrafta sağ tarafta bulunan model gibi daha geleneksel bir kesimi tercih ediyorum. Gardrobumdaki spor gömleklerin boylarının bilek hizasında ya da 1-2 cm. daha uzun olduğunu belirterek yazıyı sonlandırayım.

Takım Elbise İçin Ayakkabı: Model Seçimi

Church's Buckden AyakkabıTakım elbise ile giyilecek ayakkabının seçimi konusunda genel kabul edilen doğrular var: Deri, kösele tabanlı, bağcıklı ve yuvarlak burunlu (İngilizcede “Oxford” olarak tanımlanıyor; Türkçede karşılığını bulamadım maalesef). Ben bu konuda daha da muhafazakarım. Zaman içerisinde birçok model denedim, yıllar boyu yurt içinde ve dışında gözlemledim; benim tercihim yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz modeldir. Yeni bir ayakkabı alacağım zaman artık bu modelden şaşmıyorum, çeşit yaratmak adına farklı model arayışına girmiyorum. Bu kadar sert olmam ters gelebilir; ancak takım elbise altında mükemmel durduğuna inandığım bu modele bulduğum alternatifler (mesela düz Derby modelleri), iyi ya da güzel görünse de hala kıyasla zayıf kalıyor. Antonio Maurizi AyakkabıYine de bazı genç okurlar için bu model biraz ağır gelebilir, bu yüzden yandaki fotoğraftakine benzer modelleri de (burun kısmı dikişli Derby) kendilerine önerebilirim.

 
Ayakkabı modelleri ile ilgili olarak detaylı bir yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Biraz daha detaya gireyim:
Hakiki derinin, havayı geçirmesi ve nemi emmesi gibi iki önemli özelliği bulunduğundan ayağınız serin ve kuru kalır; bu yüzden yapay derilerden uzak durun derim. Aksi durumda gün boyu hava almayan ayaklarınız, gün sonunda birer biyolojik silaha dönüşür. Süet ve benzeri ayakkabıları ben takım elbise ile hiç yakıştırmam; yalnızca kadife ceket ve kanvas pantolon ile uygun olduğunu düşünürüm. Rugan ayakkabılar yalnızca ve yanlızca smokin ile giyilmek üzere üretilir, aman diyeyim. Parlak görünüm için açma deriden üretilen ayakkabılar mevcuttur; ancak normal deriye göre daha çabuk çatlarlar. Ayakkabıların görünümünü bozduğu için şahsen pek tercih etmem.

Devamını oku