Aylık Arşiv: Eylül 2012

Soru-Cevap #2: Turuncu Kravat İçin Renk Kombinasyonları

Teşekkürler, her şeyi adam gibi anlatmışsın 🙂 Bir soru(nu)m var kravat; gerçi gömlekten bağımsız değil ama bazen işin içinden çıkamıyorum. Turuncu kravatı ne zaman takmalıyım (Bir kere taktım, o da şirkette şubece resim çektirmek için; doğru mu?)?
(Faruk Arı, İstanbul)

Bence, tercihinizi bilinçli olarak yaptığınızı ortaya koyduğunuz sürece turuncu kravatı her zaman kullanabilirsiniz. Aşağıda birkaç örnek vereceğim, kıyafetinizin içerisine turuncu bir aksesuar ekleyerek bu algıyı yaratabilirsiniz. Böylece kendinize ve giydiklerinize özen gösterdiğinizi vurgulamış olursunuz ki, bu da size dikkat çekme, beğenilme, bol övgü ve iltifat olarak geri dönecektir. Bir itirazınız olmaz herhalde 🙂 Gerçi, Amerika’da bir şirket çalışanı şikayet ediyordu geçenlerde; iyi giyindiği için iş arkadaşları tepki gösteriyorlarmış, kendilerini bakımsız gösterdiği için. Bizde böyle bir durum olmaz herhalde; olsa da herkesin kendi sorunu…

Benim turuncu kravatı ne şekilde kullandığımla ilgili iki renk kombinasyonu örneği vereyim size:

Renk kombinasyonu: Gri-beyaz-turuncu Gri ve turuncuyu her zaman birbirine çok yakıştırırım. Turuncu kravatı gri takım elbise içerisinde beyaz gömlek ile birlikte, kravatı da çok parlak olmayan bir tonda kullanmayı tercih ederim (Neden derseniz bir cevabım yok, benim gözüme en güzel bu şekilde görünüyor). Turuncu kravatın içerisinde beyaz ve gri renkler bulunursa (bkz. sağdaki resim) çok güzel; ceketin mendil cebinde kravat ile aynı desende ya da daha açık turuncu renkte düz bir yaka mendili bulunursa tadından yenmez olur 🙂
 

Devamını oku

Soru-Cevap #1: Çizgili Takım Elbise

İyi günler, yazılarınız çok güzel. Ben de bir soru sormak istiyorum: Çizgili bir siyah takım elbisem var (Çizgileri koyu renk, pek belli olmuyor). Bunun ceketinin altına nasıl pantolonlar giyilir? İlla ki çizgili pantolon mu giymek lazım?
(Ahmet Kerem Yıldız, Trabzon)

Takım elbisenizin ceketini mecbur kalmadıkça yalnızca takım elbisenin pantolonu ile giymenizi öneririm. Takım elbisenizin pantolonu kullanılmaz durumda ise, maalesef o takım elbisenin ömrü dolmuş gibi görünüyor.

Takım elbiselerin pantolonları ceketlere göre daha hızlı yıprandığı için, takım elbiselerin ömürleri genellikle pantolonun ömrü ile sınırlı oluyor. Ancak, bazı markaların takım elbiselerle aynı kumaştan tek pantolon da sattıklarını hatırlatayım. Eğer pantolonlarınız çabuk yıpranıyorsa, takım elbise alırken ikinci bir pantolonu yedek olarak almanızı; hele ki takım elbiselerinizi özel olarak diktiriyorsanız, ikinci bir pantolonu ihmal etmemenizi öneririm.

Çizgili siyah ceketinizi yine de bir şekilde kullanmak istiyorsanız; desensiz düz kumaştan üretilmiş, ceket ile arasında bariz bir ton farkı olan gri bir pantolonla giymenizi tavsiye ederim.