Aylık Arşiv: Nisan 2012

Takım Elbise Alırken: Renk Seçimi

Bugüne kadar onlarca takım elbise satın almış bir Türk insanı olarak, “En baştan bir gardırop oluşturmak istesem ne yapardım?” diye düşünerek ihtiyaçlarımı ve deneyimlerimi bir araya getirdim; ortaya bu yazı çıktı. Haydi bakalım, birlikte başlayalım.

Önce ana çizgiyi çizelim (Daha doğrusu noktayı koyalım). İş hayatında koyu renk takım elbise giyilir, nokta. Yaz ayları için de bir adet açık renk (Açık renk dediğime bakmayın; öyle beyaza yakın filan değil, sadece diğerlerine göre nispeten açık renkli) takım elbise bulunduralım.

İkinci noktayı da şöyle koyalım: Adam gibi giyinen her erkeğin dolabında bir adet siyah takım elbise bulunmalıdır. Ancak şunu belirteyim, Matrix’te Ajan Smith’lik gibi meslekler dışında, siyah takım elbise iş hayatında giyilmez; sadece akşam 6’dan sonraki ortamlarda giyilir (Giyerseniz de sürekli olarak “Hayırdır abi, ne iş?” ve türevi sorulara maruz kalırsınız. Akıl ve ruh sağlığınız için beni dinleyin, giymeyin). Bu yüzden siyah takım elbiseyi kendi hayat tarzınıza göre önceliklendirin. İlk dört takım elbiseden birisi de siyah olsun ama; ne zaman, ne şekilde ihtiyaç duyacağınız belli olmaz…

Bu yazı içeresinde önerdiğim renkleri örnek resimlerle göstermeye çalışacağım; ancak lütfen gömlek-kravat renk ve kombinasyonlarını dikkate almayın, yalnızca takım elbiselere odaklanın.

Devamını oku

Takım Elbise Alırken: Kumaş Seçimi

“Ben geçmişte deneyip yanılarak öğrendim, siz boşuna deneyip yanılmayın” temalı yazılarımın bir yenisine hoş geldiniz. Bugün, takım elbisemize kumaş seçiyoruz:

Takım Elbise Kumaş Seçimi - YünBundan on beş sene kadar önce, rengi ve deseni pek hoşuma giden bir takım elbise satın almıştım. Takım elbiseyi giydiğim günlerde bende bir ısınma, yanma ve kavrulma hissiyatları başladı ki, sormayın gitsin. Önceleri durumu kavrayamadım, sonra ne tip bir kumaştan yapıldığını görmek için etiketine baktım. Yüzde bilmem kaç oranında polyester karışımı olduğunu gördüm. O zamanlar işin cahiliyim, polyester nedir ne iş yapar bilmiyorum. Araştırdım kurcaladım ve öğrendim ki bu sentetik (yapay) malzeme, doğal malzemeler gibi havayı geçirmiyor, vücut da hava alamadığı için resmen pişiyor. Bu yaşta pişik bile olunur maazallah. Böylece, takım elbise (daha doğrusu herhangi bir giysi) almadan önce ilk olarak etiketini inceleyip kullanılan malzemeleri kontrol etmeyi ilke edindim.

Elde var 1: Etiketleri dikkatle incele, doğal malzemelerden şaşma

Devamını oku